Site Logotype

Granitové dřezy seženete v nejrůznějších rozměrech i hloubce. Víte, podle čeho vybírat správné parametry vašeho dřezu?

Staly se právě středem vašeho zájmu granitové dřezy? Přemýšlíte, že si takové vybavení do vaší kuchyně pořídíte? V tom případě možná tápete v tom, jak je to s rozměry a hloubkou dřezu. U jednotlivých modelů se totiž tato čísla mohou výrazně lišit a zorientovat se v celé problematice může být někdy opravdu obtížné.

Proč právě granitové dřezy?

Nejprve si řekněme, čím tedy vlastně granitové dřezy vynikají. Tyto modely se pyšní vysokou životností. Jsou schopné krátkodobě odolávat vysokým teplotám, což v kuchyni jistě nejednou využijete. Například při slévání horké vody do dřezu. Další výhodu granitových dřezů symbolizuje jejich odolnost vůči poškrábání i dalšímu mechanickému poškození. Oproti nerezovým dřezům tak zde malé škrábance nejsou vůbec vidět.

A mnoho hospodyněk jistě ocení i jejich nenáročnou údržbu. Na granitovém materiálu neulpívají žádné zbytky jídla ani vody. Granitové dřezy se totiž vyrábějí z drceného kamene a k pojení je použita akrylátová pryskyřice. Kombinace těchto materiálů tak vytváří ideální podmínky do hojně využívané kuchyně.

Granitové dřezy musí být pravé

Aby však granitové dřezy těmto výše uvedeným vlastnostem byly schopné dostát, je třeba si koupit opravdu originální kousek. V poslední době totiž můžeme zaznamenat nárůst laciných náhražek, které jsou zhotoveny z plastu a typický granitový vzor poté zprostředkovává jen poslední použitá vrstva. U takového dřezu sice zřejmě na první pohled nerozeznáte, zda se jedná o pravý nebo ne. Můžete si však být prakticky jisti, že se jeho skutečné vlastnosti po nějaké době objeví.

Jaké zvolit rozměry

Rozměry vašeho budoucího granitového dřezu se zřejmě nejvíce odvíjí od toho, jaké dispozice vaše kuchyň nabízí. Je třeba si vytipovat, na jakém místě vaší kuchyňské linky se bude dřez nacházet. Následně si promyslete, zda budete chtít jen obyčejný dřez, nebo byste rádi i některé doplňkové vybavení, které však zabírá opět více místa. Mezi to patří například okap nebo přídavná vanička sloužící k omývání ovoce či zeleniny.

A rozhodující je u rozměrů také tvar. I když se nejčastěji setkáte s klasickým čtvercovým dřezem, výjimku nesymbolizuje ani ten kulatý. Ten se hodí převážně do kuchyní inspirovaných retro stylem. Pokud jsou rozměry vaší kuchyně spíše atypické, můžete se s vybraným kuchyňským studiem obvykle domluvit i na atypických rozměrech dřezu. Je však samozřejmě počítat s tím, že výroba dřezu na míru se již více promítne ve vašich finančních nákladech.

A co hloubka?

Řada lidí se domnívá, že jakmile mají jasno o rozměrech, tvaru a materiálu, výběr dřezu zde končí. To ovšem ani zdaleka není pravda. Snad nejvíce opomíjenou položku symbolizuje hloubka dřezu, která je však mnohdy klíčová. V kuchyni strávíme snad nejvíce možného času právě u dřezu. Z toho důvodu by pro nás manipulace s předměty uvnitř dřezu neměla být překážkou.

Hloubka dřezu se odvíjí od vaší výšky. Uvědomte si, kdo v rodině bude u dřezu typicky trávit větší množství času a přizpůsobte hloubku této osobě. Snad nejjednodušší změření optimální hloubky probíhá tak, že si stoupnete ke dřezu a ruce volně spustíte. Až jakmile budou ruce opravdu volně spuštěné a vy se jimi budete jen lehce dotýkat dna, je hloubka dřezu pro vás ideální.

Pamatujte i na výšku

A zapomenout nesmíme ani na výšku. Většina kuchyní bude mít i takzvané „mycí centrum“ umístěné ve stejné výšce jako zbytek kuchyňské linky. Říká se však, že by to tak být nemělo, a i výška této části by měla být přizpůsobena na míru danému člověkovi. Navíc platí, že standardní výška 86 cm vyhovuje pouze osobám, které měří do 165 cm.

Ivanka Pokorná